Herbata to w Polsce stały dodatek do posiłku czy deseru. Przez długi okres czasu, sięgano po tę najzwyklejszą z herbat-czarną. W wyjątkowych okazjach ubogacano ją sobie cytryną czy odrobiną soku . Później zaczęły pojawiać się herbaty owocowe, a w ostatnich latach różne odmiany herbat: zielonych, czerwonych, białych itp.
Czym zatem jest herbata? To napój sporządzany z liści i pąków rośliny należącej do grupy Camellia. Rośliny te są do siebie podobne, przedstawiane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej. Polska nazwa herbata składa się z dwóch złączonych ze sobą łacińskich słów: herba thea, pierwszy wyraz oznacza po prostu “ziele”. Nazwą herbata określamy często napary z ziół np. z mięty, rumianku czy suszonych owoców. Nazwa herbaty jest związana ze sposobem jej otrzymywania i parzenia.
Herbata czarna
Otrzymana jest w wyniku więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Należy ją parzyć w temp. 100˚C trzy do pięciu minut. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, więc wspomaga trawienie. Poza tym obniża ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki zawartym w niej flawonoidom. Działa pobudzająco z powodu zawartej w niej teiny. Zawiera witaminy m.in.: C, K, B1, B2, PP. Podobno zapobiega psuciu się zębów i powstawania kamienia nazębnego. Niestety zbyt mocna wypłukuje magnez z naszego organizmu.
Herbata zielona
Powstaje z liści niepoddanych fermentacji . Od razu po zerwaniu przeprowadzane jest suszenie. Dzięki temu przechowuje ona więcej cennych składników od czarnej herbaty. Jest też delikatniejsza w smaku od czarnych herbat. Polecana dla osób odchudzających się, ze względu na to, że przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia metabolizm i tempo spalania kalorii. Zawiera bardzo dużo antyoksydantów, które opóźniają proces starzenia oraz witamin: C, E ,K. Zapobiega powstawaniu kamieni w nerkach, zawałom, wylewom, próchnicy. Przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Należy ją parzyć w temperaturze od 60˚C do 80˚C, do trzech minut. W przeciwnym wypadku będzie miała gorzkawy smak. Można te same liście parzyć nawet 3 razy.
Biała herbata
Najdroższa herbata, powstająca z młodych pączków rośliny zebranych na wiosnę. Niekiedy krzewy, z których ma powstać taka herbata, są dodatkowo chronione przed słońcem, aby nie wykształcił się chlorofil. Należy ją parzyć w temperaturze 85˚ C około 5 do 7 minut. Jest nazywana eliksirem młodości, gdyż zapobiega powstawaniu zmarszczek i przebarwień na skórze. Zawiera dużą ilość polifenoli, działając antyoksydacyjnie i antymutagennie. Pobudza organizm i ułatwia koncentrację.
Herbata czerwona
Herbata pu-erh jest przedstawicielką tego rodzaju herbaty, która dodatkowo poddawana jest procesowi fermentacji i leżakowania. Charakteryzuje ją bardzo silny smak i zapach. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów herbat (które przechowuje się do roku czasu), ta może leżakować nawet 50 lat! Powinno się ją parzyć 3 minuty w temperaturze 90-100˚C i może być kilkakrotnie parzona. Polecana jest osobom odchudzającym, gdyż pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawia metabolizm, obniża poziom “złego” cholesterolu LDL, a podwyższa dobrego HDL. Zwiększa również poziom enzymów wątrobowych oraz zapobiega próchnicy zębów.
Herbata owocowa
W odróżnieniu od pozostałych, nie zawiera kofeiny, więc mogą ją spożywać dzieci. Świetnie gasi pragnienie w upalne dni, zaś zimową porą rozgrzewa. W swoim składzie ma suszone owoce głównie hibiskusa, aronii, maliny czy jabłek. Jest źródłem witamin głównie B, C, E. Należy ją parzyć 7-10 minut w temperaturze około 90 stopni C. Możemy wykorzystać susz owocowy do zaparzenia herbaty tylko jeden raz, potem należy go wyrzucić.
Czy warto pić herbatę?
Oczywiście, że warto ale z umiarem. Zbyt duże jej spożycie może spowodować odwodnienie organizmu, utrudnić wchłanianie żelaza oraz niektórych leków. Dlatego 2- 3 szklanki herbaty w zupełności wystarczą, gdyż niestety wypłukuje ona cenne substancje z organizmu i może spowodować trudności w zasypianiu. Dlatego najlepiej sięgać po najłagodniejszą herbatę- owocową, którą można pić kiedy tylko mamy na nią ochotę. A Wy jaką herbatę preferujecie?
Źródła:
http://biotechnologia.pl
https://pl.wikipedia.org
Tereska napisał
Kto by pomyślał,że nawet zwykła mała czarna;-) ma tyle właściwości. I przy okazji człowiek się dowiedział, dlaczego ulubiona herbata robi się gorzkawa:-(