Jakie są przyczyny niedowagi?
Pierwszą przyczyną, która może mieć wpływ na gubione przez nas kilogramy mogą być jakieś nieprawidłowości w naszym organizmie wynikające z jakiejś choroby czy zaburzeń hormonalnych. Pomijając kwestię zaburzeń odżywiania, kiedy to psychika pacjenta “nie pozwala” mu jeść odpowiednią ilość kaloryczną, należy wykluczyć wszelkie choroby np. nadczynność tarczycy. Dlatego też swoich pacjentów zapraszam do mnie z wynikami badań.
Inną przyczyną niedowagi może być alergia pokarmowa, którą warto wykluczyć wykonując odpowiednie testy laboratoryjne. Na chudnięcie może mieć też wpływ zły stan emocjonalny i psychiczny prowadzący do depresji.
Jednak najczęstszą przyczyną nietycia, a nawet chudnięcia, jest spożywanie posiłków poniżej swojego zapotrzebowania energetycznego. Osoby, które mają z tym problem, często nie są świadome tego, że jedzą mniej niż powinny. Żeby się o tym przekonać, czy spożywamy odpowiednią ilość kalorii, należy ją po prostu wyliczyć z matematycznego wzoru na CPM. Pisałam już o tym na blogu, więc zachęcam do przeczytania: Jak rozpocząć odchudzanie?
Jak jeść, aby przytyć?
Jeśli chcemy przytyć musimy przeanalizować swoje menu i obliczyć, czy jemy przynajmniej tyle, ile wynosi nasze zapotrzebowanie energetyczne. Musimy też pamiętać o tym, że jednemu kilogramowi masy ciała odpowiada 7000 kcal. Tak więc, żeby przytyć 1 kilogram w ciągu miesiąca, musimy zjeść więcej niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne o ponad 200 kcal dziennie. Możemy pozwolić sobie na dodatkowy lekki posiłek w ciągu dnia np. krem czekoladowy fit lub deser zebra z borówkami.
Czy mogę jeść hamburgery albo frytki?
Niektórzy sądzą, że skoro ktoś chce przytyć, to może jeść niezdrowe potrawy albo mnóstwo słodyczy. Nie tędy droga. Nasz organizm potrzebuje dobrych składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować i mieć energię do pracy i nauki. Jeśli będziemy karmić go “śmieciowym jedzeniem” może odpowiedzieć nam problemami jelitowo- żołądkowymi i może być niedożywiony, czyli nie mieć dostarczonych niezbędnych składników odżywczych.
Co jeść, aby przytyć?
Osoby borykające się z niedowagą, powinny jeść przynajmniej 5 posiłków dziennie co 2-3 godziny. Dieta powinna być zbilansowana z odpowiednią ilością białka, tłuszczy i węglowodanów. Obfitować w wiele warzyw i owoców. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu i o umiarkowanej aktywności fizycznej na przykład spacerach.
Dajmy sobie czas na przytycie. Podobnie jak nie jest zdrowo szybko chudnąć, tak nie jest dobrze szybko przytyć. Nasz organizm potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania, a stres może spowodować kolejną utraty masy ciała.
Dodaj komentarz