Co jest przyczyną trądziku?
Główną przyczyną są zmiany hormonalne występujące w młodym organizmie, tak zwana burza hormonów. Nadmierna praca gruczołów łojowych i zatkanie ujścia mieszka łojowo-włosowego przez zlepek złuszczonych komórek naskórka. Za zwiększone wydzielanie tego łoju (sebum) i złuszczanie naskórka odpowiedzialne są androgeny, których poziom wzrasta w okresie nastoletnim. Czop, który blokuje wydostanie się łoju na zewnątrz jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i powstanie stanu zapalnego w postaci czerwonej krosty wypełnionej ropą. Jeżeli nastolatek dodatkowo zestresuje się swoimi problemami skórnymi, to poskutkuje to nadmiernemu wydzielaniu sebum i zwiększonemu złuszczaniu naskórka. Niestety to błędne koło.
Rodzaje trądziku
- trądzik zaskórnikowy– najlżejsza postać charakteryzująca się powstawaniem zaskórników, rzadko powstają z nich ropne krosty
- trądzik grudkowo-krostkowy– najczęściej występująca postać u młodzieży, występują jako zaczerwienione bolesne, czerwone grudki.
- trądzik torbielowaty (guzkowo-cystowy)– objawia się występowaniem głęboko utkwionych w skórze bolących gul wypełnionych ropą i krwią. Zmiany utrzymują się długo i często po nich zostają blizny na skórze.
Jak radzić sobie z trądzikiem?
- Zadbaj szczególnie o higienę tej części ciała. Bezwzględnie myj twarz dwa razy dziennie żelem oczyszczającym. Przy wyborze produktu czytaj skład. Unikaj tych zawierających alkohol, które mogą podrażnić Twoją skórę. Wybieraj te, które zawierają cynk, gdyż przyspiesza gojenie się ran. Pamiętaj, abyś wybierał żele dostosowane do Twojej grupy wiekowej.
- Staraj się nie dotykać twarzy. Dotykanie buzi powoduje przenoszenie krostek. Unikaj wyciskania zmian.Trądzik minie, a blizny po wyciskaniu zostaną na lata.
- Możesz robić peeling twarzy i stosować maseczkę z zielonej glinki. Dobrze działają też maseczki z drożdży spożywczych. Pomoże to oczyścić skórę i zwęzić pory.
- Unikaj stosowania nadmiaru pudru czy korektora. Skóra potrzebuje oddychać!
- Zrezygnuj ze słodyczy. Wiem, że to trudne, ale uwierz mi, że ich rezygnacja pomoże pozbyć się trądziku. Cukier podnosi poziom insuliny we krwi, a ta stymuluje jajniki do produkcji męskich hormonów androgenów. W okresie dojrzewania masz dużo androgenów odpowiedzialnych za trądzik. Jeśli jesz słodkości, to dodatkowo zwiększasz ich ilość, co skutkuje trądzikiem.
- Ogranicz spożycie nabiału do dwóch porcji tygodniowo. Zawarty w nabiale insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1 nasila produkcję łoju w gruczołach łojowych.
- Unikaj jedzenia kurczaków, które są faszerowane antybiotykami.
- Jedz jak najwięcej zielonych warzyw i owoców. Zawarty w nich chlorofil działa oczyszczająco.
- Spożywaj czerwone owoce i warzywa oraz pestki i orzechy. Te ostatnie zawierają nie tylko potrzebny magnez, ale pomagają też w koncentracji i logicznym myśleniu.
- Włącz do swojego menu produkty bogate w przeciwzapalne kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz kasze bogate w cynk i witaminy z grupy B.
- Unikaj białego pieczywa i białej mąki. Produkty te mają wysoki indeks glikemiczny, który powoduje wzrost insuliny i androgenów, które odpowiadają za trądzik.
- Nawadniaj swój organizm. Wypijaj 2 litry wody dziennie oraz szklankę naparu z czystka, który działa oczyszczająco i przeciwzapalnie.
- Wybieraj produkty bogate w błonnik. Staraj się nie dopuszczać do zaparć. Toksyny, które dostaną się do krwioobiegu zanieczyszczą Twój organizm i pogłębią trądzik.
- Smaruj na noc zmiany olejem z czarnuszki, który ma właściwości antybakteryjne.
- Suplementuj witaminę D3, witaminy B oraz cynk.
Walka z trądzikiem wymaga czasu. Najważniejsze to odpowiednia higiena i dieta. Spróbuj też ograniczyć stres, aby nie wzrastał poziom androgenów odpowiedzialnych za nadmierną produkcje łoju i nadprogramowe złuszczanie się naskórka. Zanim sięgniesz po silne leki np. izotretynoinę, która bardzo niszczy wątrobę i gospodarkę lipidową, dobrze się zastanów. I pamiętaj, trądzik dotyka 90% nastolatków, więc nie jesteś jedyny, który ma z tym problem. Przy zachowaniu w/w zasad powinien minąć. Głowa do góry!
Dodaj komentarz