Anemia należy do chorób łatwych do zdiagnozowania-wystarczy wykonanie podstawowego badania krwi. Wskazuje na nią niski poziom erytrocytów i hematokrytu.
Jakie objawy mają pacjenci, którzy cierpią na anemię?
- szybkie męczenie się,
- mroczki przed oczami,
- omdlenia,
- suchość skóry i włosów,
- łamliwość paznokci,
- uczucie kołotania serca,
- senność,
- trudności z koncentracją i pamięcią,
- blada skóra i błony śluzowe,
- siniaki i krwawienie z nosa,
- spadek odporności.
Jeżeli problem anemii dotyczy Ciebie, to zachęcam, abyś przyjrzał się swojej diecie.
Zacznij spożywać produkty bogate w żelazo. Nasz organizm może przyswoić zaledwie 10% żelaza zawartego w pokarmach. Lepiej wchłania się żelazo z żywności pochodzenia zwierzęcego (około 40%) niż roślinnego (około 5%).
Czyli co powinno być obecne w Twojej diecie? Przede wszystkim: czerwone mięso wołowe, wątroba wieprzowa, suszone owoce zwłaszcza brzoskwinie i morele, pestki dyni, ziarna sezamu, jaja-szczególnie żółtka, soja, biała fasola, korzeń pietruszki, otręby, rodzynki. Dla przykładu 100g wołowiny zawiera około 40 mg żelaza, a 100g wątróbki wieprzowej- 23 mg żelaza, pestki dyni-15mg. Przyczyną anemii jest niedobór żelaza wynikający często ze złego wchłaniania. Może to być spowodowane zbyt dużym spożywaniem nabiału, kawy i herbaty. Jeśli do każdego posiłku pijesz kawę lub mocną herbatę, to spróbuj to zmienić. Jeśli jadasz owsiankę na śniadanie, to dodawaj zawsze do niej pestki słonecznika, dyni czy rodzynki. Dla lepszego przyswajania żelaza powinniśmy przyjmować go razem z produktami zawierającymi dużo witaminy C.
Ile powinniśmy dostarczać żelaza dziennie?
W zależności od płci i od wieku: małym dzieciom powyżej pierwszego roku życia zaleca się podawać 7-10 mg żelaza na dzień, młodzież męska powinna dostarczać dziennie 11 mg , mężczyźni od 19. roku życia i powyżej tego wieku powinni przyjmować średnio 8 mg żelaza dziennie.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku płci pięknej. Dziewczynki od 9 roku życia do 13 lat powinny przyjmować 8 mg żelaza dziennie. Nastolatki od 14. do 18. roku życia 15 mg , a kobiety w przedziale wiekowym 19-50 lat minimum 18 mg żelaza dziennie. W ciąży zapotrzebowanie wzrasta i wynosi 27 mg żelaza dziennie. Po menopauzie już tylko 8 mg.
Dbajmy więc o naszą dietę, jedząc różnorodnie i zdrowo i kolorowo, niekoniecznie wykluczając z niej mięsa. A jeśli mamy podejrzenie anemii wzbogaćmy nasze menu w produkty szczególnie bogate w żelazo. Przykładowo na śniadanie zjedzmy jajecznicę z papryką i natką pietruszki, jako przekąskę suszone owoce i pestki dyni, na obiad porcję wątróbki z kaszą gryczaną i brokułem, na podwieczorek filiżankę jagód, a na kolację kanapki z ciemnego pieczywa z wędliną, sałatą i kiszonym ogórkiem. Do picia przy anemii najlepszy będzie napar z pokrzywy albo kakao bez cukru.
Dodaj komentarz